کفش نوبل – کارخانه تولیدی کفش صنعتی

تبریز (پانا)- استاندار آذربایجان شرقی از احداث ناحیه صنعتی کیف و کفش چرم تبریز در مساحت 32 هکتاری خبر داد. این فروشگاه یکی از چهل و هفت فروشگاه کیف و کفش در محله بازار تبریز میباشد و از نظر موقعیت جغرافیایی در نزدیکی مراکز مهمی مانند موزه مشاغل و بازار تبریز و بازار بزرگ تبریز و همچنین بازار کفش، بازار مشروطه، غذاخوری ایمانی، اداره امور شعب بانک ملی آذربایجان شرقی و مسجد مقبره قرار گرفته است. تولید گردیده است. زیره کفش نوبل توسط اساتید دانشکده علوم تبریز مورد بررسی قرار گرفته و تائید شده اند. بیش از ۳ هزار و ۷۰۰ واحد تولید کفش در تبریز در حال فعالیت هستند ولی با این حال گرایش مردم به سمت خرید کفشهای وارداتی و واردات بیرویه این محصول، حال این صنعت را ناخوش کرده است، به طوریکه برخی از کارگاههای قدیمی به علت وضع ناخوش بازار نیروهای انسانی خود را تعدیل کردهاند.

در حال حاضر250 واحد تولیدی چرم در تبريز فعال هستند که بیش از 95% این واحدها در تولید چرم سنگین و بقیه در تولید چرم سبک فعالیت دارند. در حال حاضر از 1600 واحد فروش کفش تبریز فقط ۲۰ واحد جنس خارجی می­فروشند و ۸۰ واحد اجناس خارجی و ایرانی به فروش می­رسانند. توسعه این صنعت از محله امامیه تبریز شروع شد و سپس تا سال 1362 به خیابان سعدی گسترش یافت و تعداد کارخانه های چرم سازی در آن زمان به 42 واحد رسید. پس نخستین کارخانه چرم­ سازی در کشور از سوی مرحوم صدقیانی با عنوان چرم­ سازی خسروی ایجاد شد و بعد از 7 سال این صنعت در این شهر گسترش یافت. براساس مصوبه هیئت دولت برای ایجاد شهرک صنعتی خصوصی، نخستین بار شهرک صنعتی خصوصی در ایران به عنوان چرم­ سازان در تبریز ایجاد و زیرساخت ­های لازم در آن فراهم شد؛ حتی برای خرید یک خط تلفن در این شهرک در سال 1375 حدود 25 میلیون ریال پول واریز شد.

نخستین کارخانه ­های چرم سازی در تبریز چرم سازی خسروی بوده است که قدمت آن تقریباً به 90 سال گذشته (1310 هجری شمسی) می ­رسد. اولین کارخانه ­های چرم سازی در تبریز که چرم سازی ایران، امید و خسروی بوده است که قدمت آن­ها تقریباً به 90 سال گذشته (1310 هجری شمسی) می­رسد. همچنین نیازکو تقریباً از تمامی شهرهای ایران دارای مشتریانی است که اکثر آنها به صورت ثابت خریدهای خود را از این فروشگاه انجام میدهند. شهر تبریز یکی از مهم ترین شهرهای صنعتی فعال در حوزه طراحی و تولید انواع کیف و کفش کشور است. اما باید گفت: که در سال­های اخیر هیچ­گونه حمایت دولتی از این شهرک انجام نشد و واحدهای مستقر در آن با ماشین آلات قدیمی 40 و 50 ساله چرم تولید کرده و می­ کنند که در صورت برخورداری این واحدها از ماشین آلات به روز و پیشرفته، آنها می ­توانند چرم خوبی تولید کنند و تولیدات خود را به صورت کیفی افزایش دهند.

در آن زمان تعداد 230 واحد چرم ­سازی مستقر در این مکان با مشکلات زیادی مواجه بودند. هم اکنون حدود 3 هزار و 300 نفر در واحدهای مستقر در این شهرک صنعتی مشغول به کار هستند و از حدود 300 کارگاه موجود در آن حدود 20 واحد تولیدی بیش از 11 نفر پرسنل دارند و سایر واحدها با کمتر از 10 نفر پرسنل فعالیت می­کند. در این خصوص آمارها نشان می­دهد که” شهرک چرمشهر” قطب تولید چرم در کشور بوده و ظرفیت تولید آن سالانه 50 میلیون فوت مربع است. این تولیدی یکی از محبوبترین تولید کننده انواع کفش مجلسی، طبی، اسپرت و غیره در طرح های خاص و جدید می باشد. برای توسعه فعالیتهای صنعتی و تولیدی در صنعت چرم آذربایجان شرقی با تلاشهای انجامشده دانشگاه چرم در شهر تبریز ایجاد شده است.